Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym
Postępowanie upominawcze to odrębny tryb dochodzenia roszczeń pieniężnych oraz innych roszczeń dotyczących rzeczy zamiennych. Rozstrzygnięcie w postępowaniu upominawczym przybiera postać nakazu zapłaty. Możliwość wydania nakazu…

23.03.2025

Naruszenie dóbr osobistych – na czym polega?
Osoba, której dobra osobiste zostały naruszone, ma prawo żądać od sprawcy naruszenia zaniechania szkodzących działań. Kancelaria radców prawnych Mitek Dachowski chroni dobra osobiste osób prawnych…

21.03.2025

Czym jest odpowiedzialność dyscyplinarna pracownika?
Odpowiedzialność dyscyplinarna to szczególny rodzaj odpowiedzialności, który powiązany jest wyłącznie z zawodami, w których wymagana jest szczególna staranność. Mają one charakter profesji zaufania publicznego. Zasady…

19.03.2025

Ochrona dóbr osobistych w przypadku nieprawdziwej informacji prasowej
Ochrona dóbr osobistych w przypadku podania nieprawdziwej informacji prasowej jest możliwa przede wszystkim na podstawie ustawy – Prawo prasowe. Poszkodowany, którego dobra osobiste zostały naruszone,…

24.01.2025

Jak skutecznie podważyć treść wiążącej umowy gospodarczej?
Spory gospodarcze często koncentrują się wokół zagadnień prowadzących do podważenia treści umowy. Niezależnie od tego, czy chodzi o kontrakty budowlane, czy też inne spory między…

23.01.2025

Waloryzacja kontraktów budowlanych, czyli jak skutecznie domagać się podwyższenia wynagrodzenia ryczałtowego
Jednym z powtarzających się problemów sektora budowlanego pozostaje znaczący wzrost cen materiałów budowlanych, zmniejszenie dostępności surowców oraz ograniczenie liczby pracowników. W konsekwencji realizacja niektórych umów…

22.01.2025

Odwołanie i skarga na wyrok Krajowej Izby Odwoławczej (KIO)
Krajowa Izba Odwoławcza jest organem właściwym do rozpoznawania odwołań, rozpoznawania wniosków o uchylenie zakazu zawarcia umowy oraz podejmowania uchwał zawierających opinię do zastrzeżeń zamawiającego do…

15.10.2024

Na czym polega obsługa inwestycji budowlanych?
Rynek usług budowlanych związanych z realizacją przedsięwzięć infrastrukturalnych i kubaturowych stanowi ważny czynnik rozwoju gospodarczego. Z kolei Warszawa to miasto, w którym popyt na nieruchomości…

10.10.2024

Prawa i obowiązki pracodawcy
Prawo pracy to zespół norm prawnych związanych ze stosunkiem pracy, które regulują prawa i obowiązki pracodawcy oraz pracownika. Podstawowym aktem prawnym obowiązującym w tym zakresie…

29.09.2024

Skarga kasacyjna i przedsąd kasacyjny, czyli jak zainteresować sprawą Sąd Najwyższy
Istota skargi kasacyjnej Skarga kasacyjna jest jednym z tzw. nadzwyczajnych środków zaskarżenia służących kontroli legalności prawomocnych orzeczeń sądowych. Umiejscowienie skargi kasacyjnej w systemie nadzwyczajnych środków…

14.09.2024

Odpowiedzialność za błędy medyczne. Kiedy szpital ponosi winę?
Statystyki i praktyka sądowa pokazują, że roszczenia o naprawienie szkód wywołanych działaniami podmiotów wykonujących usługi medyczne cieszą się dużą „popularnością” w obrocie prawnym. Co więcej,…

02.09.2024

Odszkodowanie z tytułu śmierci ubezpieczonego, czyli jak skutecznie wykorzystać postanowienia OWU
Na rynku powszechnie oferowany jest szereg produktów ubezpieczeniowych, których elementem jest przejęcie przez ubezpieczyciela odpowiedzialności na wypadek śmierci. Stosowany w tym zakresie mechanizm polega na…

22.08.2024

Immisje, czyli jak obronić się przed niechcianym oddziaływaniem z nieruchomości sąsiedniej
Czym są immisje? Immisje w prawie cywilnym to, mówiąc najogólniej, różnego rodzaju oddziaływania, stanowiące skutek działalności człowieka, mające źródło na pewnej nieruchomości, które przenikają na…

13.08.2024

Nowelizacja KPA, czyli co dalej z reprywatyzacją
W dniu 16 września 2021 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z…

09.08.2024

Kara umowna – jej skuteczne zastrzeżenie
Kara umowna jest zabezpieczeniem należytego wykonania umowy. Aby skutecznie chronić swoje interesy, należy zastrzec ją w treści umowy. Wówczas, w razie niedopełnienia przez drugą stronę…

25.10.2024

Miarkowanie kary umownej, czyli kiedy kara umowna ulega zmniejszeniu i jak tego uniknąć
W praktyce obrotu gospodarczego kary umowne są bardzo często umieszczane w umowach odnoszących się do wykonania różnych zobowiązań niepieniężnych. Stosuje się je przy zamówieniach publicznych,…

30.07.2024

Roszczenia podwykonawców robót budowlanych – odpowiedzialność inwestora względem podwykonawcy
Zlecenie podwykonawcom wykonania części robót budowlanych jest standardową praktyką, szczególnie w przypadku dużych inwestycji. Z racji słabszej pozycji gospodarczej, podwykonawcy mogą korzystać ze specjalnej ochrony…

20.07.2024

Odszkodowanie za nieważność pozwolenia na budowę
Decyzja udzielająca pozwolenia na budowę, o ile żadna ze stron nie złożyła odwołania, staje się ostateczna po upływie 14 dni od daty jej doręczenia. Należy…

17.07.2024