Odwołanie i skarga na wyrok Krajowej Izby Odwoławczej (KIO)
Krajowa Izba Odwoławcza jest organem właściwym do rozpoznawania odwołań, rozpoznawania wniosków o uchylenie zakazu zawarcia umowy oraz podejmowania uchwał zawierających opinię do zastrzeżeń zamawiającego do…

15.10.2024

Na czym polega obsługa inwestycji budowlanych?
Rynek usług budowlanych związanych z realizacją przedsięwzięć infrastrukturalnych i kubaturowych stanowi ważny czynnik rozwoju gospodarczego. Z kolei Warszawa to miasto, w którym popyt na nieruchomości…

10.10.2024

Prawa i obowiązki pracodawcy
Prawo pracy to zespół norm prawnych związanych ze stosunkiem pracy, które regulują prawa i obowiązki pracodawcy oraz pracownika. Podstawowym aktem prawnym obowiązującym w tym zakresie…

29.09.2024

Skarga kasacyjna i przedsąd kasacyjny, czyli jak zainteresować sprawą Sąd Najwyższy
Istota skargi kasacyjnej Skarga kasacyjna jest jednym z tzw. nadzwyczajnych środków zaskarżenia służących kontroli legalności prawomocnych orzeczeń sądowych. Umiejscowienie skargi kasacyjnej w systemie nadzwyczajnych środków…

14.09.2024

Odpowiedzialność za błędy medyczne. Kiedy szpital ponosi winę?
Statystyki i praktyka sądowa pokazują, że roszczenia o naprawienie szkód wywołanych działaniami podmiotów wykonujących usługi medyczne cieszą się dużą „popularnością” w obrocie prawnym. Co więcej,…

02.09.2024

Odszkodowanie z tytułu śmierci ubezpieczonego, czyli jak skutecznie wykorzystać postanowienia OWU
Na rynku powszechnie oferowany jest szereg produktów ubezpieczeniowych, których elementem jest przejęcie przez ubezpieczyciela odpowiedzialności na wypadek śmierci. Stosowany w tym zakresie mechanizm polega na…

22.08.2024

Immisje, czyli jak obronić się przed niechcianym oddziaływaniem z nieruchomości sąsiedniej
Czym są immisje? Immisje w prawie cywilnym to, mówiąc najogólniej, różnego rodzaju oddziaływania, stanowiące skutek działalności człowieka, mające źródło na pewnej nieruchomości, które przenikają na…

13.08.2024

Nowelizacja KPA, czyli co dalej z reprywatyzacją
W dniu 16 września 2021 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z…

09.08.2024

Kara umowna – jej skuteczne zastrzeżenie
Kara umowna jest zabezpieczeniem należytego wykonania umowy. Aby skutecznie chronić swoje interesy, należy zastrzec ją w treści umowy. Wówczas, w razie niedopełnienia przez drugą stronę…

01.08.2024

Miarkowanie kary umownej, czyli kiedy kara umowna ulega zmniejszeniu i jak tego uniknąć
W praktyce obrotu gospodarczego kary umowne są bardzo często umieszczane w umowach odnoszących się do wykonania różnych zobowiązań niepieniężnych. Stosuje się je przy zamówieniach publicznych,…

30.07.2024

Roszczenia podwykonawców robót budowlanych – odpowiedzialność inwestora względem podwykonawcy
Zlecenie podwykonawcom wykonania części robót budowlanych jest standardową praktyką, szczególnie w przypadku dużych inwestycji. Z racji słabszej pozycji gospodarczej, podwykonawcy mogą korzystać ze specjalnej ochrony…

20.07.2024

Odszkodowanie za nieważność pozwolenia na budowę
Decyzja udzielająca pozwolenia na budowę, o ile żadna ze stron nie złożyła odwołania, staje się ostateczna po upływie 14 dni od daty jej doręczenia. Należy…

17.07.2024

Kara umowna za zwłokę i odstąpienie od umowy, czyli jak uniknąć niedopuszczalnej kumulacji kar umownych – analiza prawna
W umowach wzajemnych, w których obie strony są wobec siebie uprawnione i zobowiązane, często pojawiają się klauzule dotyczące kar umownych za zwłokę i za odstąpienie…

13.07.2024

Postępowanie sądowe o odszkodowanie za błąd medyczny – postępowanie przed Wojewódzką Komisją ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych – korzyści i różnice pomiędzy procedurami
Uzyskanie odszkodowania za błąd medyczny jest możliwe na dwa sposoby. Pierwszy z nich to postępowanie sądowe, a drugi to postępowanie przed Wojewódzką Komisją ds. Orzekania…

10.07.2024

Kiedy należy się zwrot zadatku? 3 sytuacje, w których odzyskasz środki
Instytucja zadatku jest często wykorzystywana w praktyce zawierania umów życia codziennego, jak i umów w obrocie gospodarczym. Zadatek często mylnie kojarzony jest z opłatą, która…

07.07.2024

Szkoda planistyczna i odszkodowanie za obniżenie wartości nieruchomości, na skutek zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który reguluje przeznaczenie, warunki zagospodarowania i zabudowy, a także rozmieszczenia inwestycji na danym obszarze. Jego aktualizacja może…

04.07.2024

Odszkodowanie za ograniczenie możliwości korzystania z nieruchomości, z uwagi na wprowadzenie Obszaru Natura 2000
Obszar Natura 2000 to forma ochrony roślin, zwierząt oraz ich siedlisk zainicjowana przez Unię Europejską i wdrożona do polskiego systemu prawnego. Idea pozwala chronić przyrodę,…

01.07.2024

Kiedy można odstąpić od umowy o roboty budowlane i umowy o dzieło? Podstawowe przesłanki ustawowe.
Umowa o roboty budowlane i umowa o dzieło to umowy gospodarcze, których sposób zawierania, wykonywania i rozwiązania reguluje Kodeks cywilny (KC). Zgodnie z jego przepisami…

30.06.2024